23
دسامبر

افتتاح حساب بانکی

افتتاح حساب در ترکیه بدون اقامت

 

در ترکیه شهروندان ایرانی با دریافت شماره مالیاتی و پاسپورت امکان افتتاح حساب در ترکیه بدون اقامت را دارند . ولی این حساب فقط امکان دریافت و پرداخت از طریق کارت در فروشگاههای و از طریق ATM  را دارد و برای دریافت حساب اینترنتی می باید حساب اینترنتی را از طریق تلفن همراه فعال نمود بدیهی است برای هر گونه دریافت و پرداخت اینترنتی باید پیامک که حاوی کد ورود و انتقال هست را در سیستم وارد کنین . این حساب با توجه به تحریم ها امکان دریافت از بانک های کشور ای دیگر را ندارد. پس از اخذ اقامت و با داشتن TC  یا همان شماره ملی و همچنین ثبت آدرس شخص در اداره نفوس ترکیه میتوانید به نوعی کردیت کارت بگیرید در این نوع کردیت کارت باید به اندازه که می خواهید از کردیت استفاده کنید در حساب تان پول بهصورت سپرده یا بلوکه داشته باشید. با توجه به محدودیت‌های موجود برای دسترسی هموطنان ایرانی به خدمات بانکی بین‌المللی ، بانک زراعت ترکیه تنها بانکی است که روند افتتاح حساب ودریافت کردیت در آن برای ایرانیان به نسبت بانکهای دیگر آسان تر می باشد ، حتی می توان گفت در شهر ها و شعبات مختلف تفاسیر گوناگونی از قوانین  افتتاح حساب برای ایرانیان وجود دارد و مدیر بانک بات وجه به اختیارات خود میتواند نسبت به تسهیل این امور مساعدت کند.

حساب سپرده بدون مدت

این نوع از حساب بانکی هم به صورت شخصی و هم به نام شرکتبر اساس انواع ارز رایج در دنیا مانند لیر ترکیه ، دلار ، یورو و پوند قابل افتتاح است .  قابل دسترس بودن موجودی حسابتان در انواع شعب و عابر بانک ها از مزیت های این حساب است . شما می توانید از طریق شعب پرداختی قبوض ، اقساط و اجاره و … را به صورت اتوماتیک فعال کنید. شما میتوانید با همراهی گروه بازرگانی سام حتی بدون داشتن اقامت نیز نسبت به افتتاح حساب اقدام نمایید. با کارت بانکی این نوع حساب میتوانید برای خرید از فروشگاهها و سایتهای ترک اقدام کنید ؛ حتی استفاده از این کارت در کشورهای همجوار ایران نظیر امارات نیز ممکن است ولی برای خرید های اینترنتی از سایتهای اروپایی در سیستم ویزا کارت و مسترکارت ثبت نشده است.

حساب سپرده مدت دار

با پرداختی های کوچک و منظم می توانید آینده خود را برنامه ریزی کنید. مقدار پس اندازتان را هرطور که مایل هستید بین یک تا سه ماه پرداخت تعیین کرده و هرماه یا هر سه ماه یکبار به میزان پس انداز خود اضافه می کنید و از میزان بهره سالیانه اینگونه بهره مند میشوید . حداقل سه و حداکثر ده ساله لیر ، دلار یا هر واحد پولی را می توانید پس انداز کنید این حساب با درصد بهره موجود در سال افتتاح حساب باز خواهد شد و هرسال با اعلام بهره سالیانه روی حساب اعمال خواهد شد. در صورتیکه پرداخت مقرر را پرداخت نکنید باقیمانده موجودی به حساب شما در سپرده بدون مدت واریز و حساب مدت دار بسته خواهد شد

حساب سرمایه گذاری

برای ایرانیانی که خواهان دریافت سود از سپرده خود هستند ، می توانند با افتتاح این حساب بصورت روزانه ، ماهیانه و سالیانه از سود از ۴ درصد الی ۱9 درصد استفاده نمایند .

در ترکیه یک ایرانی با دریافت شماره مالیاتی و پاسپورت امکان افتتاح حساب بانکی را دارد .ولی این حساب در وهله اول فقط امکان دریافت و پرداخت از طریق کارت در فروشگاههای و از طریق ATM  را دارد برای دریافت حساب اینترنتی آن هم فقط از بعضی سایت می باید حساب اینترنتی را از طریق تلفن فعال نمود بدیهی است برای هر گونه دریافت و پرداخت اینترنتی باید پیامک که حاوی کد ورود و انتقال هست را در سیستم وارد کنین . این حساب با توجه به تحریم ها امکان دریافت از بانک های کشور ای دیگر را ندارد.

فروش سرقفلی کسب و کار – DEVREN

واگذاری سرقفلی  کسب و کاردر ترکیه

 یکی از انواع راه اندازی کسب و کار که خیلی در میان ما ایرانیان عرف نیست فروش سرقفلی کسب و کار است. اگرهم در فضای کسب و کار و بازار داخلی ایران شاهد این اتفاق باشیم هزاران حرف ، حدیث و شایعه را بدنبال خواهد داشت مانند ورشکستی و فرار از دست طلبکاران و فرار مالیاتی و…. که رفع این شبهات زمان و انرژی زیادی را از خریدار جدید سرقفلی خواهد گرفت . اما این موضوع در فرهنگ تجارت و بازار ترکیه خود بعنوان یک رسته شغلی محسوب میشود. فرد سرمایه گذار با راه اندازی یک کسب و کار موفق و ارتقاء آن به اوج موفقیت میتواند با فروش سرقفلی کسب خود ، علاوه بر پوشش هزینه های انجام گرفته به سود قابل توجهی نیز دست پیدا کند.

 این واگذاری سرقفلی یا حق پیشه به DEVREN یا در فرهنگ تجاری عامه مردم ترکیه به Hava parasi معروف است. در این موارد شما در ازای مبلغ پرداختی محل کسب ، تجهیزات ، نیروی انسانی ، مشتری ، مجوزهای لازم و در مواردی خاص اجازه کار در کشور ترکیه را در اختیار میگیرید . همچنین در صورتی که بخواهید به هر دلیل این امتیاز را فرد دیگری منتقل کنید میتوانید علاوه بر پوشش هزینه های انجام شده ، مبلغ بالاتری با در نظر گرفتن عرف بازار دریافت نمایید.

نحوه نوشتن قرارداد و کاهش ریسک های موجود در این نوع قراردادها نیاز به بررسی دفاتر مالی و مستندات آن کسب و کار زیر نظر مشاوران حرفه ای و افراد صاحب صلاحیت و ثبت آن در دفاتر اسناد رسمی یا نوتر دارد.