23
دسامبر

مهاجرت و اقامت در ترکیه

مهاجرت ، یکی از پدیده هایی است که در عین غم انگیز بودن، بسیار هیجان انگیز است. همزمان که برای مدتی طولانی از خانه و وطنت دور می شوی و مجبوری از عزیزترین عزیزانت کیلومترها کیلومتر فاصله بگیری، آماده می شوی تا آینده رویایی و ایده آل خود را بسازی. یک زندگی آرام، مرفه و به دور از بالا و پایینی که در گذشته تجربه نکردی. برای مهاجرت کشورهای زیادی هستند که می توانند گزینه خوبی برای شما باشند؛ اما در این میان کشورهایی مانند نرکیه بیش از همه مد نظر ایرانی هاست.

ترکیه، کشوری که در حاشیه قاره اروپا قرار گرفته است. در تمام دنیا با شهرهای معروف استانبول و کاپادوکیه و آنتالیا شناخته می شود. بسیاری از گردشگران در تمام طول سال برای خرید و بازدید از جاذبه های آن راهی این کشور می شوند. برخی نیز پا را فراتر می گذارند و برای یک زندگی همیشگی ترکیه را مقصد خود قرار می دهند. هموطنان ایرانی ما نیز نه تنها از این قاعده مستثنی نیستند، بلکه یکی از متقاضیان ثابت برای مهاجرت به این کشور محسوب می شوند. نزدیکی جغرافیایی و البته شرایط آسان مهاجرت به این کشور، بسیاری را وسوسه می کند تا قید مهاجرت به دیگر کشورها را بزنند و به سراغاقامت ترکیه بروند. ما نیز در این مطلب راه های مهاجرت به ترکیه را بررسی می کنیم و می بینیم چطور و از چه طریقی می توان این هدف را عملی کرد

خوب است بدانید برای سفرهای کوتاه مدت به ترکیه نیازی به ویزا ندارید و می توانید تا 90 روز در هر 180 روز تنها با در دست داشتن پاسپورت، در ترکیه بمانید. به این ترتیب یکی از اصلی ترین چالش های سفر را نخواهید داشت و تنها کافی است به مقصد یکی از شهرهای ترکیه یک بلیت هواپیما خریداری کنید. پس از آن برای اقامت طولانی مدت در کشور ترکیه، باید مجوز اقامت ترکیه را به دست آورید.

البته پیش از آن کار ابتدا باید ببینید هدف شما ازاقامت ترکیه چیست؟ آیا می خواهید در ترکیه سرمایه گذاری کنید؟ می خواهید کسب و کار جدیدی در این کشور آغاز کنید؟ قصد ازدواج با یکی از شهروندان ترکیه را دارید و یا با اهداف تحصیلی و پژوهشی راهی این کشور می شوید؟

هر یک از این راه ها، مسیر متفاوتی برای به دست آوردن مجوز اقامت ترکیه را پیش روی شما قرار می دهند. بنابراین پیش از آن که حتی بلیت ایران به مقصد ترکیه را رزرو کنید، ابتدا باید تصمیم بگیرید که قصدتان از مهاجرت چیست.

در ادامه با انواع مجوزهای اقامت ترکیه و ویژگی های هر یک آشنا می شویم و خواهیم دید برای اقامت دائم ترکیه باید چه مسیری را پشت سر گذاشت.

 

انواع مجوز اقامت ترکیه

ایرانی هایی که می خواهند در کشور ترکیه زندگی کنند، لازم است پس از ورود به این کشور، برای دریافت مجوز اقامت درخواست دهند. مجوزهای اقامت، سندی هستند که به شما اجازه می دهند تا بتوانید به مدت مشخص و به صورت قانونی در ترکیه زندگی کنید. این مجوزها بسته به نوع و هدف مهاجرت، اعتبار و شرایط متفاوتی دارند که در ادامه با آن ها آشنا می شویم:

 

۱- مجوزهای اقامت کوتاه مدت

مجوزهای اقامت کوتاه مدت یا توریستی، به شما اجازه اقامت یک ساله را می دهند. باید برای دریافت این مجوزها به اداره مهاجرت و پناهندگی ترکیه  یا همان Göç idaresi مراجعه و درخواست خود را ثبت کنید.

مجوز اقامت کوتاه مدت بسته به اهداف، متفاوت است که عبارت اند از:

 • سفرهای توریستی: اگر میل دارید تا یک سال تمام در ترکیه گردش کنید، برای این مجوز درخواست بدهید.
 • خرید یا اجاره ملک: با خرید یا اجاره هر ملکی (بدون محدودیت ارزش و وسعت) می توانید برای دریافت مجوز اقامت کوتاه مدت درخواست بدهید.
 • مصاحبه یا فعالیت های تجاری: در صورتی که می خواهید در مصاحبه ای تجاری شرکت کرده و یا کسب و کار خود را در ترکیه راه اندازی کنید، این مجوز به کارتان خواهد آمد. دقت داشته باشید که باید پیش از اتمام مهلت اقامت 90 روزه خود، برای دریافت این مجوز اقدام کنید.
 • اهداف پزشکی و درمانی: به این منظور لازم است مدارک پزشکی را همراه داشته باشید و به هنگام ثبت درخواست مجوز اقامت، آن ها را ارائه کنید.
 • پس از تحصیلات دانشگاهی: این مجوز به دانشجویان خارجی داده می شود که یک دوره تحصیلات دانشگاهی در ترکیه را پشت سر گذاشته اند. این دانشجویان لازم است در فاصله 6 ماه پس از پایان تحصیلات خود برای دریافت این مجوز اقدام کنند.
 • اهداف بشردوستانه: آن دسته از اتباع خارجی که به دلیل وجود جنگ در وطن خود، به شکلی قانونی وارد ترکیه می شوند؛ می توانند برای اقامت کوتاه مدت یک ساله درخواست دهند.
 • شرکت در تحقیقات علمی: دانشجویان و محققان می توانند برای شرکت در تحقیقات علمی نیز درخواست مجوز اقامت کوتاه مدت بدهند.
 • رای دادگاه: در صورتی که دادگاه های ترکیه تشخیص دهند فردی لازم است به دلایلی در ترکیه بماند، آن فرد می تواند به این طریق برای اقامت کوتاه مدت ترکیه درخواست دهد.

 

 

۲- مجوز اقامت تحصیلی – کارآموزی

مجوز اقامت تحصیلی – کارآموزی ترکیه به دو گروه تعلق می گیرد:

 • بزرگسالان بالای ۱۸ سال که قصد دارند در دوره های آکادمیک و دانشگاهی کشور ترکیه شرکت کنند.
 • کودکان و نوجوانانی که قصد دارند در مدارس دبستان یا دبیرستان ترکیه تحصیل کنند و خانواده‌شان در کشور خود به سر می برند.

افرادی که قصد دارند با اهداف تحصیلی وارد ترکیه شوند، لازم است همزمان با درخواست این نوع مجوز اقامت، برای ثبت نام در مدرسه، موسسه، کالج و یا دانشگاه موردنظر خود در این کشور اقدام کنند.

 

توجه کنید که…

 • این مجوز تنها به دانش آموز یا دانشجوی موردنظر اهدا می شود و شامل خانواده آن ها نمی شود.
 • تمام اتباع خارجی که قصد دارند با اهداف تحصیلی وارد ترکیه شوند لازم است بیمه سلامت معتبری داشته باشند.
 • دانشجویان مقیم ترکیه پس از دو سال می توانند برای دریافت مجوز کار اقدام کنند و مشغول به کار شوند؛ اما تنها می توانند کار پاره وقت داشته باشند. یعنی مدت زمان کاری آن ها در هر هفته نباید بیش از ۲۴ ساعت باشد.

 

۳-مجوز اقامت همراهی – خانوادگی

تمام اعضای درجه یک خانواده مهاجران قانونی ترکیه می توانند از این فرصت استفاده کرده و آن ها نیز مجوز اقامت دریافت کنند. به این ترتیب به عضو خانواده خود پیوسته و همراه او زندگی می کنند. در واقع در این جا اولین مهاجری که مجوز اقامت دریافت کرده و پذیرای سایر اعضای خانواده اش است، حامی مالی محسوب می شود و باید بتواند هزینه های زندگی خانواده را تامین کند.

 

توجه کنید که…

 • این مجوز شامل دانش آموزان یا دانشجویان نمی شود و خانواده آن ها نمی توانند از این طریق اقامت کشور ترکیه را به دست آورند.
 • حامی مالی شما نمی تواند یک فرد زیر ۱۸ سال باشد. یعنی اگر کودک شما مجوز اقامت ترکیه را دارد، شما نمی توانید با استفاده از او مجوز اقامت دریافت کنید.

 

۴- مجوز اقامت از طریق ازدواج با شهروند ترکیه

تمام اتباع خارجی که ازدواجی رسمی با یکی از شهروندان ترکیه را به ثبت رسانده باشند، می توانند برای دریافت مجوز اقامت ترکیه اقدام کنند. توجه داشته باشید در صورتی که این ازدواج در کشوری غیر از ترکیه صورت گرفته، لازم است پروسه ای را برای ثبت ازدواج در دفاتر رسمی ترکیه طی کرده تا بتوانید پس از آن برای دریافت مجوز اقامت ترکیه اقدام کنید.

 

نکات مهم درباره مجوز اقامت

 • نخستین مجوز اقامت، اعتباری ۱یا ۲ ساله دارد. توجه داشته باشید که حداکثر تا ۱۴ روز پیش از پایان اعتبار مجوز خود زمان دارید تا برای تمدید مجوز اقدام کنید و لازم است پیش از اتمام اعتبار این کار را انجام دهید.
 • بد نیست بدانید در برخی از شهر ها و مناطق ترکیه، پلیس وضعیت خانه و زندگی مهاجر را بدون اطلاع قبلی در محل، بررسی می کند.
 • در صورت موافقت با مجوز اقامت شما، پیش از آن که کارت اقامت ترکیه برای شما پست شود، ابتدا و به صورت موقتی مدرکی به شما داده می شود.
 • در صورتی که پس از دریافت مجوز اقامت خود در طی ۶ ماه از آن استفاده نکردید، این مجوز اعتبار خود را از دست خواهد داد.

 

۵- اقامت دائم در ترکیه

اگر مهاجران ساکن ترکیه، حداقل 5 سال در این کشور اقامت داشته باشند، می توانند برای مجوز اقامت دائم ترکیه درخواست بدهند. از دیگر شرایط لازم برای دریافت این مجوز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم خروج بیش از 6 ماه متوالی و یا متناوب از خاک ترکیه در مدت اقامت 5 ساله
 •  در محاسبه این 5 سال، نصف مدت زمان اقامت دانشجویی و تمام مدت دیگر اقامت ها محاسبه می شوند.
 •  متقاضی در طی 3 سال گذشته نباید هیچ گونه اعانه اجتماعی دریافت کرده باشد.
 •  وجود منبع درآمد ثابت و کافی جهت تامین هزینه های زندگی خود، خانواده و افراد وابسته، برای دریافت اقامت دائم ضروری است.
 • تسلط کافی به زبان رسمی کشور ترکیه
 •  فرد متقاضی باید دارای بیمه سلامت معتبر باشد.
 •  فرد متقاضی نباید یک تهدید برای آرامش و امنیت جامعه محسوب شود.

متقاضیان باید این درخواست را به دفتر مدیریت امنیتیEmniyet Genel Müdürlüğü یا دفتر مهاجرت استان محل اقامت خود ارائه بدهند.

 

راه های دریافت تابعیت ترکیه

 

اگر تمایل دارید از شهروندان رسمی کشور ترکیه محسوب شوید، 5 راه مختلف پیش روی شماست. خوب است بدانید از نظر قوانین ترکیه، شما می توانید ضمن حفظ تابعیت کشور محل تولدتان؛ تابعیت کشور ترکیه را نیز بگیرید. راه های ممکن برای دریافت شهروندی یا تابعیت ترکیه عبارت اند از:

۱- سریع ترین راه: در اواخر سال ۲۰۱۸ میلادی دولت ترکیه قانونی را به تصویب رسانده و راه سریعی برای دریافت تابعیت ترکیه را پیش روی مشتاقان قرار داده است. به این ترتیب هر شخصی که املکی با حداقل ارزش ۲۵۰،۰۰۰ دلار بخرد و یا مبلغی برابر با ۵۰۰،۰۰۰ دلار در بانک های ترکیه سپرده گذاری کند، می تواند به سرعت برای دریافت تابعیت ترکیه اقدام کند. البته تمام این افراد لازم است حداقل ۳ سال در ترکیه زندگی کرده باشند. همچنین اشخاصی که حداقل ۵۰۰،۰۰۰ دلار در یک صنعت سرمایه گذاری کرده اند و یا ۵۰ نیروی کار ترک را به استخدام درآورده اند نیز شامل این قانون می شوند.

۲- برای دارندگان مجوز اقامت و ملک: هر شخصی که مالک خانه و زمینی در ترکیه باشد، اگر به مدت ۵ سال بدون وقفه در ترکیه زندگی کرده باشد می تواند تابعیت ترکیه را دریافت کند. تمام این افراد باید حداقل ۱۸۵ روز از هر سال را در ترکیه گذرانده باشند. قسمت خوب ماجرا آن جاست که این قانون شامل تمام افرادی می شود که فارغ از ارزش زمین، صاحب ملکی در ترکیه هستند.

۳- تولد: هر کودکی که دارای پدر یا مادر ترک و در خاک ترکیه به دنیا آمده باشد، تابعیت ترکیه را دارد.

۴- ازدواج: در صورتی که با شخصی ترکی ازدواج کنید و 3 سال از این موضوع گذشته باشد، می توانید برای دریافت تابعیت ترکیه اقدام کنید. البته این موضوع نیز شرایط خودش را دارد و در هنگام درخواست باید ثابت کنید که در تمام این مدت با هم زندگی می کردید، ازدواج موفقی داشته اید و نه تنها به یکدیگر آزاری نرسانده اید که تهدیدی علیه امنیت ملی ترکیه نبوده اید و نظم عمومی جامعه را نیز به هم نزده اید.

۵- سیستم فیروزه ای: سیستم فیروزه ای که از سال ۲۰۱۷ معرفی شد، فرصت دریافت تابعیت را در اختیار افراد ماهر و واجد شرایط در زمینه تکنولوژی، اقتصاد، ورزش، فرهنگ و هنر و سرمایه گذاران و تاجران قرار می دهد. این افراد تقریبا از تمام حقوق شهروندی ترکیه برخوردار خواهند شد.

 

روند انجام درخواست تابعیت

درخواست تابعیت خود را می توانید به هر یک از دفاتر دولتی موجود در ترکیه و یا سفارت ترکیه در کشورتان ارایه بدهید. در طی این درخواست مدارک مختلفی را باید تحویل دهید که بسته به شرایط شما متفاوت خواهد بود؛ اما در کل مواردی چون پاسپورت، گواهی تولد، مجوز اقامت، سند ازدواج، عکس و … از آن جمله است.

 •  توجه داشته باشید که پس از درخواست، با هر داوطلب یک مصاحبه به زبان ترکی برگزار می شود.
 •  زمان رسیدگی به هر یک از درخواست ها، بسته به شرایط فرد متفاوت خواهد بود.
 •  در صورتی که با درخواست شما برای دریافت شهروندی ترکیه مخالفت شد، شما باز هم می توانید در شهر محل اقامت خود برای دریافت تابعیت اقدام کنید.

 

تفاوت اقامت دائم ترکیه با تابعیت ترکیه

همان طور که دیدیم، اقامت دائم ترکیه با دریافت تابعیت این کشور تفاوت هایی دارد و طبیعتاً هر یک مزایا و معایب خودش را دارد. در این جا معایب و مزایای هر یک را بررسی می کنیم.

 

۱- مجوز اقامت دائم ترکیه

شما با دریافت مجوز اقامت دائم ترکیه، می توانید بدون محدودیت و تا آخر عمر در ترکیه زندگی کنید. البته با این مجوز شما هنوز هویت ایرانی خود را حفظ خواهید کرد و در نتیجه حقوق یک شهروند ترکی را نخواهید داشت. روند درخواست و دریافت این مجوز در مقایسه با پروسه دریافت تابعیت زمان کمتری می برد؛ اما محدودیت هایی هم دارد. به طور مثال شما پس از دریافت مجوز اقامت نمی توانید 1 سال بدون وقفه در کشور دیگری زندگی کنید مگر آن که تحت درمان پزشکی و یا مشغول تحصیل باشید و یا به دلیل انجام خدمات عمومی اجباری در وطن اصلی، دور از ترکیه بوده اید. همچنین هیچ گونه خدمات تامین اجتماعی و یا مزایای بازنشستگی به شما تعلق نمی گیرد.

 

۲- تابعیت ترکیه

با دریافت تابعیت ترکیه، شما همانند دیگر شهروندان این کشور خواهید شد و تمام حقوق اجتماعی و سیاسی نیز شامل شما می شود. شما همانند دیگر شهروندان ترکیه یک شماره ملی یا TC و پاسپورت ترکی خواهید داشت و می توانید از مزایای بازنشستگی و تامین اجتماعی بهره مند شوید. همچنین پس از دریافت تابعیت برای بازدید از دیدنی های توریستی ترکیه هزینه کمتری خواهید پرداخت و حتی بازدید از برخی از آن ها رایگان است. البته خدمت در سربازی ترکیه نیز شامل شما می شود و اگر مردی بین ۲۱ تا ۳۸ ساله باشید و در کشور خودتان سربازی را نگذرانده باشید، باید این دوره را در ترکیه بگذرانید.